Minął już prawie rok od mojego ostatniego postu dotyczących cytatów, które uważam za warte poznania i być może zapamiętania. Często bywa tak, że słysząc jakiś wcześniej przeczytany fragment powieści staje nam przed oczami cała paleta doznań i wspomnień związana z lekturą danej książki. Dlatego zapraszam Was do zapoznania się z kolejną porcją cytatów, które uważam za ważne.
-1-
Sienkiewicz należy do grona moich ulubionych autorów z czasów szkolnych. Kiedyś dałem temu wyraz tworząc post dotyczący 10 mało znanych faktów z jego życia.
"W tym morzu zła,
głupstw, niepewności i zwątpień, jakim jest istnienie, jedna
rzecz jest warta życia, niewątpliwa, mocna jak śmierć - to
miłość. Nic nie ma poza nią..."
-2-
"Legion" Elżbieta Cherezińska (recenzja). To z pewnością książka, którą każdy Polak powinien poznać. Zwłaszcza w okresie kiedy tyle mówi się w przestrzeni publicznej o Żołnierzach Wyklętych. A poniżej mała próbka tego z czym musieli borykać się ludzie walczący o Polskę.
„ - Nogi są
najważniejsze. Partyzant walczy nogami. Głowę to musi mieć
dowódca, tak nam tłumaczył bosman Grzmot, a żołnierzowi
wystarczą nogi. I nigdy nie rwij się do oficerek.
-Dlaczego? - Szczupłe
palce Bożeny gładziły sztywną skórę butów.
-Bo podrapać się
ciężko. A w saperki łatwo wsuniesz wycior od karabinu i już.
Popatrzyła na niego nie
rozumiejąc
-Nie masz jeszcze
wszy? - domyślił się. - Będziesz miała. Dobrze, jak ci się uda
świerzbu nie złapać."
-3-
"Conan i Skrwawiona Korona" Robert E. Howard (recenzja). Nie będę ukrywał, że twórczość Howarda intryguje mnie od dawna a wydanie wszystkich jego tekstów dotyczących Conana przez Rebis uważam za godny hołd dla tego pisarza. A poniżej zdanie, które z pewnością na zawsze zmieniło dzieje literatury.
"Zatem, na Croma,
przybyłem!"
-4-
"Hubal" Jacek Komuda (recenzja). O Henryku Dobrzańskim usłyszałem po raz pierwszy dzięki mojemu dziadkowi. Pamiętam jakby to było dzisiaj kiedy do późnej nocy oglądał film „Hubal”. Hubal to człowiek niezłomny oraz bohater, o którym wciąż słyszało za mało Polaków.
„Nasz naród od wieków
płacił najwyższą cenę za prawo do mówienia i modlenia się po
polsku. Gdzie są Irlandczycy? Zginęła Burgundia, Normandia. Jest
wiele narodów nic nieznaczących, bo poddali się jak niewolnicy i
przyjęli język prześladowców. Na tym poświęceniu i daninie krwi
zasadza się wielkość Polaków. Jak mówił Staszic, mój ojciec
duchowy: paść może i naród wielki, zniszczeć tylko nikczemny! A
póki żyje chociaż jeden Polak, póty jesteśmy cierniem w oku
wrogów, kamieniem w trybach ich maszyny.”
-5-
"Drugie odkrycie ludzkości. Nostrilia" Cordwainer Smith (recenzja). Książki Cordwainera Smitha pewnie nie kupiłbym gdyby nie pojawiła się ona w serii Artefakty. Lubię mieć porządek w swojej biblioteczce i nie chciałem aby zabrakło w pięknie wydanym cyklu książki o numerze piątym. Teraz wiem, że popełniłbym jeden z największych błędów a Smith zaraz po takim pisarzu jak Brunner to moje kolejne odkrycie.
„Grzech to naprawę
ciężka praca. Sam związany z nim wysiłek, często dobija się na
ludzkiej twarzy”
-6-
"Kacper Ryx i Król Alchemików" Mariusz Wollny. O Kacprze Ryksie usłyszałem po raz pierwszy parę lat temu kiedy chodziłem jeszcze do liceum. Książkę poleciła mi moja nauczycielka polskiego. Uważam, że książki opowiadające o tym królewskim inwestygatorze pomimo tego, że są świetne są również bardzo niedoceniane.
„Ze wszystkich rodzajów
kłamstwa najgorsze jest oszukiwanie samego siebie. Z tego nigdy nic
dobrego nie wynika. Dla nikogo. Prawda wyzwala”
-7-
"Lew Macedonii" David Gemmell (recenzja). Gemmella cenię przede wszystkim za jego Sagę Drenajów. Chociaż dwutomowy cykl umiejscowiony w antycznej Grecji trochę mnie rozczarował to i tak uważam, że każdy uważający się za fana fantastyki powinien zapoznać się z książkami tego brytyjskiego pisarza.
„Rozpacz jest siostrą
klęski. Nigdy nie pozwól by Cię dotknęła”
-8-
"Kroniki Jakuba Wędrowycza" Andrzej Pilipiuk (recenzja). Nie ma chyba bardziej zwariowanego bohatera w polskiej fantastyce od Jakuba Wędrowycza. Jednak w opowiadaniach pełnych humoru i groteski można znaleźć również zdania, które powinny dawać do myślenia.
„Gdyby ludzie znali
ciężar prawdziwej wiary, byłoby więcej ateistów”
Z największym przekąsem (i w punkt) Pilipiuk. :) Sienkiewicz o miłości. Nawet Smith się znalazł, ja też od niego coś miałem. Ech, ale tym Gemmellem to mi przypomniałeś Troję, jak mi się ją rewelacyjnie czytało i chętnie bym przeczytał tego "Lwa" we wznowieniu z drugim tomem.
OdpowiedzUsuńWątpię żeby takie wydanie się pojawiło (obym się mylił). I tak duży plus, że Rebis wydał "Troję". Ja już straciłem nadzieję i na nowe wydanie "Lwa" a o Sadze Drenajów nie wspomnę :/
UsuńA o Sadze Drenajów to ja nawet nie marzę. :(
Usuń