poniedziałek, 29 czerwca 2015

#4 NA MARGINESIE: Star Wars - Co dalej z książkami?

Kiedy wytwórnia Disneya kupiła prawa do kultowej serii George’a Lucasa, fani „Gwiezdnych Wojen” przecierali oczy ze zdumienia. Nie jeden z nich miał wątpliwości czy firma kojarzona do tej pory przede wszystkim z filmami animowanymi, podoła misji jakiej się podjęła czyli stworzeniu siódmego epizodu. Dyskusje trochę przycichły kiedy ukazał się oficjalny trailer filmu, jednak z pewnością potrwają co najmniej do grudnia na kiedy to zaplanowano oficjalną premierę filmu.

            Ale nie o filmach tu będzie mowa a o książkach. Pomimo tego, że sam posiadam wiele książek ze świata „Star Wars” (odziedziczonych przeze mnie po wujku), przeczytałem z nich tylko parę tytułów. Każdy kto choć raz widział półkę chociażby w Empiku poświęconą „Gwiezdnym Wojnom” na pewno zwrócił uwagę na ogromną ilość dostępnych książek. Ilość ta moim zdaniem odstraszała ludzi nie znających tego uniwersum. Pojawiały się pytania: co i w jakiej kolejności czytać?

            Zauważyli to też ludzie z Disneya. Książki podzielono na dwie grupy. Jedna z nich o nazwie „Legends” zawierająca w sobie blisko 90% tytułów: są to książki „niekanoniczne” i przez aktualnych właścicieli praw uważane za „alternatywną wizję galaktyki”. Listę książek znajdziesz pod tym linkiem, który przekieruje cię na stronę polskich fanów „Gwiezdnych Wojen”. Druga grupa zwana „Nowym Kanonem Star Wars” zawiera w sobie praktycznie tylko te książki, które opowiadają historie znane z dużego ekranu. Pełną listę znajdziecie tutaj.  


           
Od roku 1994 to wydawnictwo Amber przybliżało polskiemu czytelnikowi światy odległych galaktyk. Wielu fanów z pewnością zastanawiało się kiedy ukarzą się kolejne książki, które zapowiadane były na początek tego roku a do tej pory jeszcze się nie pojawiły. Wydawnictwo Amber podało w odpowiedzi na pytanie jednego z członków forum Bastionu Polskich Fanów Star Wars, że nie doszło do porozumienia z wytwórnią Disneya w sprawie praw do serii. Oto ten komunikat:

„Witam,
Niestety, nie będziemy w stanie kontynuować tego cyklu. Nie udało nam się dojść do porozumienia z Disney`em w sprawie nowej umowy i zostaliśmy zmuszeni do rezygnacji z tej serii, czego bardzo żałujemy…”


            Na tę chwilę nie wiadomo czy ktoś przejmie prawa do wydawania książek ze świata „Gwiezdnych Wojen”. Podobną sytuację przeżywali kiedyś fani książek na podstawie gry „Diablo” kiedy to „Fabryka Słów” utraciła prawa do tego tytułu. Jednak zyskało je inne wydawnictwo i myślę, że i tym razem tak będzie. W końcu obok znanego uniwersum stoją także duże pieniądze.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz i poświęcenie tych paru minut na lekturę mojego tekstu. Zachęcam do dołączenia do grona obserwatorów. Daje mi to dodatkową motywację przy tworzeniu kolejnych wpisów :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...