poniedziałek, 23 lipca 2018

10 mało znanych faktów z życia Bolesława Prusa - #4 NIEZNANE FAKTY


Aleksander GłowackiDo kolejnego mojego spotkania z Bolesławem Prusem, skłoniła mnie książka, którą ostatnio miałem okazję recenzować. „Alkaloid” Aleksandra Głowackiego, opowiada alternatywną wizję historii Wokulskiego, kupca znanego z „Lalki”. Po za tym Bolesław Prus jest obok Sienkiewicza kolejnym moim ulubionym pisarzem z czasów kiedy jeszcze chodziłem do szkoły. Jednak uświadomiłem sobie, że tak naprawdę nic nie wiem na temat autora „Lalki”. Dlatego też zapraszam Was do lektury „10 zapomnianych faktów z życia Bolesława Prusa.”


-1-

„Bolesław Prus” to tak naprawdę pseudonim. Prawdziwe imię i nazwisko pisarza to: Aleksander Głowacki. Pisarz zmienia swoje dane dlatego, że pisanie wydaje mu się zajęciem mało poważnym. Nie chce być źle odbieranym w środowisku, w którym się znajdował. Studiował bowiem nauki ścisłe w Szkole Głównej w Warszawie.

-2-

Prus brał udział w Powstaniu Styczniowym. Miał wtedy 16 lat. Udział w potyczkach był dla młodego Aleksandra przeżyciem traumatycznym. Jego starszy brat Leon do końca życia zmagał się z chorobą psychiczną powstałą na skutek przeżyć z pola bitwy.

-3-

Pisarz cierpiał na klaustrofobię i agorafobię (lęk przed otwartymi przestrzeniami). Przypadłość ta mogła powstać na skutek wspomnianych wcześniej przeżyć.


-4-

Pisarz był również krótkowidzem.

-5-

Podczas pracy nad powieściami Prus zamykał się w swoim gabinecie. Potrafił nie wychodzić z pokoju przez wiele dni. Jedyną osobą, która mogła zaglądać do pomieszczenia zajmowanego przez pisarza była jego żona, która zanosiła mu posiłek.

-6-

Żona pisarza – Oktawia Trembińska była jego kuzynką.

-7-

Prus brał udział w seansach spirytystycznych. Uczestniczył w spotkaniach z Eusapią Palladino znaną w Europie jako medium. Jednak seansów tych nie traktował w sposób duchowy czy mistyczny. Podchodził do obserwowanych zjawisk od strony naukowej. Uważał, że nadnaturalne zdolności Palladino wynikają z wciąż mało poznanej ludzkiej psychiki.

-8-

Pisarz planował napisanie kolejnej części „Lalki”. Książka miała nosić tytuł „Sława”. Prus chciał pojechać do Paryża i pracować w laboratorium jak Wokulski i Geist. Jednak ze względu na finanse i czasy, w których żył, projekt nie doszedł do skutku.

-9-

Prus jest prawdopodobnie pierwszym polskim pisarzem tworzącym swoje teksty na maszynie do pisania.

-10-

Opisując w „Lalce” Paryż, Prus korzystał z przewodnika. W chwili pisania nie było go stać na taką podróż.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz i poświęcenie tych paru minut na lekturę mojego tekstu. Zachęcam do dołączenia do grona obserwatorów. Daje mi to dodatkową motywację przy tworzeniu kolejnych wpisów :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...