sobota, 17 listopada 2018

"Inne Światy" - RECENZJA

Przyznaję się, że zbiorów opowiadań nie czytam zbyt często. Chociaż uważam, że dzięki nim możemy poznać próbkę umiejętności pisarza oraz to czy warto sięgnąć po jego dłuższą formę twórczości, na opowiadania po prostu szkoda mi czasu. Jednak zbiór „Inne Światy” na tyle mnie zaintrygował, że postanowiłem wcisnąć książkę w mój i tak napięty czytelniczy terminarz.

Były już zbiory poświęcone różnym tematom. Były książki o magicznych mieczach, o magach, herosach, kobietach natomiast ja osobiście nie spotkałem się z antologią poświęconą twórczości malarza. Dodajmy tutaj, że chodzi tutaj o artystę niezwykłego jakim jest z pewnością Jakub Różalski, który do dzieł podobnych stylowo do tych chociażby Chełmońskiego wplata elementy fantastyczne np. olbrzymie kroczące mechy.

    Praktycznie wszyscy pisarze, których opowieści weszły w skład zbioru nie powinni być anonimowi. Któż bowiem nie słyszał o Małeckim, Kańtoch czy tak popularnym w ostatnich czasach Mrozie?

    Jednak to przede wszystkim dla historii spod pióra Jacka Dukaja sięgnąłem po tą książkę i muszę przyznać, że się nie zawiodłem. Dukaj jak to ma w zwyczaju w jednej opowieści porusza wiele motywów i do tego okrasza to wszystko swoim trudnym ale i niepowtarzalnym oraz niezwykłym stylem. Punktem wyjścia całego opowiadania jest „Lalka” Prusa (tak na marginesie jedna z moich ulubionych lektur szkolnych) oraz wynalazek profesora Geista czyli metal lżejszy od powietrza. Dodajmy do tego Polaków chcących wywołać konflikt światowy umożliwiający odzyskanie utraconej niepodległości a otrzymamy opowieść wciągającą od pierwszej do ostatniej strony.


    Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie „Szpony Smoka” Szmidta. Przyznaję, że wiele dobrego słyszałem o tym pisarzu jednak do tej pory nie było mi z nim po drodze. Teraz wiem, że jak najszybciej należy nadrobić zaległości i bliżej poznać jego twórczość.

    Warte uwagi jest opowiadanie Orbitowskiego, który prezentuje dzieje pewnej wilczej skóry na przestrzeni dziesiątek lat a większość akcji ma miejsce w moim rodzinnym Krakowie z czasów komuny. Historii towarzyszy niepowtarzalna atmosfera szarości i grozy.

    Myślę, że bardzo duża część osób, która czyta moją opinię czeka na to co powiem o Mrozie. Jak do tej pory pisarz ten kojarzony jest bardziej z thrillerami czy kryminałami a nie fantastyką. Małym odchyleniem od normy była „Czarna Madonna” jednak nie spotkała się ona ze zbytnią sympatią ze strony czytelników. „Korytarz pełnomorski” Mroza to według mnie jedno z najsłabszych opowiadań w zbiorze. Nie przemawia do mnie koncepcja czasu i zapętlenia, którą prezentuje ten pisarz. Po prostu nic nowego.

    Trzeba przyznać, że „Inne Światy” są przepięknie wydane. Bardzo dobrej jakości gruby papier, twarda oprawa, idealnych rozmiarów czcionka oraz reprodukcje dzieł Różalskiego powodują, że tom z pewnością będzie ozdobą każdej biblioteczki. Zwłaszcza, że grzbiet książki prezentuje się dość niezwykle i bardzo ciekawie. Oczywiście mógłbym się przyczepić do tego, że na stronach gdzie obraz Jakuba drukowany jest w całości na dwóch stronach środek jest trochę niewidoczny przez łamanie książki ale w sumie to w niczym nie przeszkadza.

    „Inne Światy” to niezwykły zbiór opowiadań, który polecam każdemu fanowi polskiej fantastyki. Dzięki temu, że SQN włożyło bardzo dużo pracy aby książka wyglądała fenomenalnie, tom jest z pewnością wart swojej ceny. Książka idealna na każdą porę.


2 komentarze :

  1. Jak już o tego Mroza się ocieramy, to popełnij on już wcześniej książkę spod znaku fantastyki "Chór zapomnianych głosów". ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie to opowiadanie Mroza było kwintesencją tego, co o nim wiedziałem, więc bardzo szybko odnalazłem te elementy. Za kryminały Mroza podziękuję i więcej na pewno nie będę czytał jego twórczości - zupełnie mi nie leży. Za to świetnie czytało mi się kilka innych opowiadań ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz i poświęcenie tych paru minut na lekturę mojego tekstu. Zachęcam do dołączenia do grona obserwatorów. Daje mi to dodatkową motywację przy tworzeniu kolejnych wpisów :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...